Ug7-1

Baļķa liesma 

Baļķa liesma jeb balķa ugusnkurs zināms arī kā Kanādas svece un zviedru lāpa. Vai tev ir idejas, kā tādu varētu izveidot? Tā tiek izgatavota no viena baļķa; var degt 2–5 stundas atkarībā no baļķa lieluma un vides apstākļiem. Lāpas izgatavošana ir vienkārša: tomēr, neskaitot iekuramo materiālo un aizdedzes avotu,  tev būs nepieciešams motorzāģis. Tāpat kā ar jebkuru labu ugunskuru, vienmēr izvēlies šim nolūkam kārtīgi nobriedušu koku.

Baļķim jāveic vairāki dziļi griezumi gandrīz visā baļķa garumā. Novieto to vertikāli – tā, lai griezumi baļķa apaļajai plaknei piešķirtu sagrieztas picas vai pīrāga izskatu. Lāpai degot, šajās sagrieztajās vietās iekrīt kvēlojoši pelni un ogles, kas uztur uguni. Griezumi veicina arī gaisa cirkulāciju.

Sāc iezāģēšanas procesu, novietojot baļķi vertikālā stāvoklī. Ja baļķim ir nelīdzeni gali, izmanto motorzāģi, lai abas puses būtu plakanas. Plakanā zviedru lāpas pamatne nodrošina, ka baļķis atrodas stāvus pozīcijā, savukārt plakanā augšdaļa nodrošina tev un draugiem jauku virsmu pannu un katlu uzlikšanai, ja vēlaties gatavot ēdienu.

Baļķim stāvot taisni uz augšu, vizuāli sadali apaļo virsmas laukumu uz pusēm un veic pirmo griezumu gareniski. Zāģē ¾ daļas virzienā uz leju – ne līdz pašam galam. Izvelc motorzāģi, pagriez baļķi par 90 grādiem un veic otro griezumu perpendikulāri pirmajam. Skatoties no augšas, tev tagad vajadzētu redzēt 4 vienādas iedaļas, līdzīgas sagrieztam pīrāgam. Ja baļķis ir pietiekami liels, veic vēl divus papildu griezumus, lai gabalus atkal segmentētu un lai būtu 8, nevis 4 iedaļas.

Lai iededzinātu zviedru lāpu, veic tādus pašus pamatsoļus kā tradicionālā ugunskura uzsākšanā. Sāc ar iekuramo materiālu, ko vari sabāzt iegriezumos netālu no baļķa augšdaļas. Vērtīgi materiāli ir tekstilšķiedras, koka skaidas un papīrs. Baļķa augšpusē pievieno arī mazus iekuramos un zariņus, kā arī saglabā papildu iekuramo materiālu pievienošanai vēlāk.

Vispirms iededzini iekuramo materiālu, ko tikko ievietoji griezuma spraugās. Liesmām vajadzētu pārmesties uz iekuru, kas atrodas baļķa augšdaļā, un ugunskuram vajadzētu aizdegties. Degot iekura materiālam, tas birdina karstos pelnus baļķa centrā. No turienes baļķim jāsāk degt no iekšpuses. Paturi prātā, ka, iespējams, kādu laiku tev nāksies uzturēt uguni no augšpuses, pirms zviedru lāpas iekšpuse patiešām sāk degt. Esi pacietīgs, un neilgā laikā tev būs skaista, stabila, degoša lāpa!

Papildus pamata efektivitātei zviedru lāpa ir arī lieliska nometnes plīts. Baļķa plakanā augšdaļa un centrētais siltuma avots padara to par lielisku vietu, kur novietot čuguna pannu. Tā kā baļķis deg ilgi, tev būs gana daudz laika, lai izmantotu uguni arī zefīru cepšanai pēc vakariņām vai vienkārši sildītos un vērotu liesmu.

Katram ziedam piemīt sava maģija un dziednieciskās īpašības. Vasara ir īstais laiks, kad to uzņemt! Rotā savu galvu ar vainagu un kopā ar zālītēm un ziediem iepin tajā dabas spēku, burvību un labas domas, un uzzini par sevi!

Izvēlies 3ziedus Aiziet! Rudzupuķe Madara Margrieta Peonija Pulkstenīte Magone